CIRCASSIA • sonic exploration of an ancient land (2013)
CIRCASSIA • sonic exploration of an ancient land (2013)


Fransız rejisör Vincent Moon'un Çerkesya belgeselinin dijital albümü olan bu albümün kayıtları; 2013 yılında Fransız rejisör Vincent Moon tarafından Adigey ve Kabardey-Balkar Cumhuriyetlerinde yapılan çekimler sırasında yapılmıştır. 


TEVU Zamir (AC Onursal Gazetecisi) tarafından hazırlanan Adige Mak Gazetesi Şubat 2014 tarihli haberde bu projeden şöyle bahsediliyor:


İnsanın yüreğine seslenen Şıkepşıne tınıları, eski dönemleri anlatan resimler arasından ĞUÇE Zamudin'in sesi ile şarkı duyuluyor... Çerkesya isimli belgesel böyle başlıyor. Fransız rejisör Vincent Moon'un 38 dakika süren belgeselinde  eski Adige şarkı icra usulleri ele alınıyor.Yönetmen farklı ülkeleri gezerek, ulusların kültürlerine ait daha belirgin olarak dikkatleri çeken şeyleri kameraya alıyor. Günümüze kadar buna benzer 500 kadar eser ortaya koydu. Rusya için hazırladığı proje çerçevesinde bu eseri de oluşturdu. Çalışmaları yalnız başına yapıyor olmasına rağmen bölgelerde de kendisine yardımcı olan kişiler çıkıyor. Nalçik ve Mıyekuape'ye gelmesi konusunda kendisine yardımcı olan kimse ise Kabardey-Balkar Cumhurieyeti radyosu gazetecisi HALEL Bolet. Filmde Adigey ve Kabardey-Balkar cumhuriyetinde eski Adige şarkılarını söyleyen, Adige el aletleri yapım ustaları olan ĞUÇE Zamudin, BATİT'E Muhammed, NEĞUÇU Aslan, YEVAZ Zuber, UVIJ Anzor yer aldılar. Onların yetenekleri ve ulusal kültürümüzün olağanüstülüğünü yönetmen abartıya mahal vermeyen bir şekilde gerçekçi bir şekilde ve insanı adeta büyüleyen niteliklerde ele aldı.
ĞUÇE Zamudin:  Fransız rejisör bize çok değer verdi, eserinde insan oğlunun dünyaya geldiği zamandan itibaren oluşturduğu en yüce kültürel üretimlerden birsinin Adige kültürü olduğunu söylüyor. Bizlerse onu nasıl koruyabilirle iştigal etmeliyiz.
YEVAZ Zuber: İnsan doğduğunda bir millete doğuyor, bir tarihle ilintili oluyor bir üretim ortaya koyuyor. Geriye dönüp baktığımızda atalarımızn bizlere büyük bir hazine bıraktıklarını görüyoruz. Eğer ona değer verirsek çocuklarımızda onunla yetişirler, milletimizde yok olmaz.
TSIRIME Ruslan: Şarkı söyleyenler için Ruslar поет, Adigeler къеIо  diyorlar. Bunun derin bir anlamı var. Bizim şarkılarımız, tarihi şarkılarımız milletin tarihini (къаIуатэ) anlatıyorlar.
Filimde Adigelerin topraklarının güzelliğide ele alındı. Vincent Moon böylesi belgeselleri çekmekle kalmıyor uluslarası iletişim ağınada yerleştirerek farklı uluslardan insanların ulaşımına da açıyor. Adigey ve Kabardey-Balkar cumhuriyetlerinde çekim yapmış olmasına rağmen bizim tek bir ulus olduğumuz kavramış. Filme verdiği isimde bunu kanıtlıyor. Yabancı bir ülkeden gelmiş olan sanatçı soydaşlarımızı eseriyle birbrilerine daha da yaklaştırdı. Filmin galasına gelenler esere büyük değer verdiler. Proje çalışmasına iştirak edenlerin belirttiğine göre filmi yurtdışında Adigelerin yaşadıkları ülkelerin yanısıra Londra'da da göstermeyi arzuluyorlar.
Çerkesya isimli belgesel filmin galasına Adigey Devlet Radyo-Televizyon Kurumu çalışanlarından bir grupta katıldı. Gala gecesi ile alakalı bir program ilerleyen günlerde Adige Devlet Televizyonu’nda yayınlanacak bunun yanısıra daha sonraki tarihlerde sözkonusu filmin kendisi de yayınlanacak."Tracklist:

1.ZUBER EWAS (republic of Kabardino-Balkaria) • 1 01:50
buy track
2.BJAMI (republic of Kabardino-Balkaria) 02:04
3.MUHAMAD (republic of Kabardino-Balkaria) 03:48
4.ZHYU (republic of Adygea) • 1 03:06
5.ZUBER EWAS (republic of Kabardino-Balkaria) • 2 02:12
6.ZUBER EWAS (republic of Kabardino-Balkaria) • 3 03:16
7.ZHYU (republic of Adygea) • 2 01:20
8.ZHYU (republic of Adygea) • complete live recordings 1 21:13
9.ZHYU (republic of Adygea) • complete live recordings 2 10:20
10.ZHYU (republic of Adygea) • complete live recordings 3 11:01
11.ZUBER EWAS (republic of Kabardino-Balkaria) • complete live recordings 11:35


320Kbps (166.9 MB)
FLAC (729.9 MB)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder