İzleyiciler

28 Şubat 2009 Cumartesi

Abhazya Halk Dansları Topluluğu "Kafkas"


Kafkas ekibinin anısına Abhazya Cumhuriyetinde basılan pul.


İNTERNET'TE İLK


İlk kurulduğunda ismi "Kafkas Halkları Konfederasyonu Devlet Halk Dansları Topluluğu" olan, şu anda "Abhazya Devlet Halk Dansları Topluluğu" olarak faaliyetlerine devam eden topluluk; Abhazya savaşının sona ermesinin ardından 1994 yılında kurulan "Kafkas" kurulduğundan beri Abhazya kaynaklı olmuş ve tüm çalışmalarını orada yapmıştır. Sanat yönetmenliğini kuruluşundan bu yana Kandid Tarba yapmaktadır. ilk kurulduğunda bünyesinde 18 Abhaz, 18 Adige, 3 Asetin, 2 Çeçen sanatçı bulunduruyordu. bunların 12 tanesi tüm Kafkasya'da ün yapmış devlet sanatçısı idi. ilk gösterilerini 95 yılında Türkiye'de yapıp ortalığı sallamışlardı. Apsua koşara (Türkiyeli Abhazların dansı) dansını ilk defa kareografize eden de bu ekiptir.Ayrıca ekibin kıyafetleri türkiye'den para toplanıp yaptırılmıştı. Kandid Tarba Türkiye'ye geldiğinde ekip hakkında şöyle demişti:" Abhazya'daki savaş sırasında Kuzey Kafkasya halklarının eşine ender rastlanır dayanışmasını gördüğümüzde and ettik ve savaş sonrası tüm bu halklardan oluşan bir topluluğun yine konfederasyon öncülüğünde kurulmasını istedik. Amacımız kısa süreli değil uzun vadede çalışarak birlik idealini ve kuzey Kafkasya sevgisini özellikle gençlere aşılamaktır. Bu topluluk birleşik Kafkasya'nın bir modeli olacak ve bütün Kafkas halklarının bir arada olabileceğini gösterecektir. Şüphesiz ki Kafkasya'dan gösteri yapmak amacıyla her toplumdan çok değerli ekipler geliyordur. Ancak tüm Kuzey Kafkasya'nın birliğini sembolize ettiği için "Kafkas"ın desteklenmesi çok önemlidir."
Dünya çapında birçok ödül alan ekip hal çalışmalarına ve gösterilerine devam etmektedir.
Bu albüm bahsedilen ekibin gösteri müziklerini içermektedir.

2 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Sunulan formatlar hakkında

Mp3: 128kpbs en düşük kalite; 256kbps orta kalite; 320kbps ise en kaliteli Mp3 formatıdır.

AAC: AAC Formatı Nokia, Sony, Apple gibi telefon üretici firmaların telefonlarında kullandığı bir müzik formatıdır.

ALAC: (Apple Lossless Audio Codec) apple'ın ses dosyalarını kayıpsız olarak sıkıştırmak için geliştirdiği bir format. müzik cdlerini hiç bir data kaybı olmadan yaklaşık yarı yarıya sıkıştırabiliyor. ipod ve iphone'de en yüksek ses kalitesi ile ancak bu formatta müzik dinleyebilirsiniz.

FLAC: En yüksek kalitedeki ses formatıdır. CD'deki kadar kaliteli ses verir. Mp3, AAC formatlarında olduğu gibi ses kaybı olmaz. Gerçekten müzik dinlediğinizi hissettiren bir formattır. Ama büyük boyuttadır.